پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷  -  Thursday, November 15, 2018
جستجوی پیشرفته
عمومی
 عبارت *      جستجوی پیشرفته

ارائه سخنرانی علمی با عنوان"امکان سنجی کشت مستقیم برنج در استان گلستان و مناطق مشابه"
دکتر علیرضا کیانی عضو هیات علمی بخش تحقیقات فنی و مهندسی مرکز گلستان در جلسه هم اندیشی اعضاء هیات علمی موسسه و مسئولین اجرایی معاونت آب و خاک در روز چهارشنبه مورخ 97/08/09در محل موسسه تحقیقات فنی و مهندسی به ایراد سخنرانی پرداختند.

در این جلسه هم اندیشی ابتدا دکتر کیانی وضعیت موجود منطقه استان گلستان را از نظر اهمیت و سهم در تولیدات کشاورزی، شرایط اقلیمی و منابع آبی را تشریح نمودند. نتیجه کلی وضعیت موجود نشان داد که چالش اصلی تولیدات کشاورزی در جهت تامین امنیت غذایی، کمبود منابع آبی به دلیل عدم توازن بین منابع آبی و نیاز بخش به آب است. در قسمت بعدی سخنرانی ایشان با توجه به شرایط موجود اظهار داشتند که ضرورت دارد بطور جدی روش­های مختلف کاهش مصرف آب عملیاتی شوند. یکی از راهکارهای عملی برای تحقق کاهش مصرف آب در استان گلستان (همچنین استانهای مشابه) مدیریت مصرف آب در کشت برنج است که هم اکنون حجم قابل توجه ای از منابع آبی استان را بخود اختصاص داده است. به عبارت ساده تر پتانسیل کاهش مصرف آب در این کشت نسبت به دیگر کشتهای موجود در منطقه بالاست و باید در الویت برنامه ها قرار گیرد. درآمد نسبتاً مناسب این محصول نسبت به گیاهان دیگر از یک طرف و مالکیت خصوصی منابع آب‌های زیرزمینی از طرف دیگر عوامل اصلی ترغیب کشاورزان به کشت این گیاه پرمصرف آب می‌باشد. بطوریکه هم اکنون گزارش‌ها حکایت از  استحصال و اختصاص سالانه بیش از 50 درصد از منابع آب زیرزمینی منطقه برای کشت شالی دارد. دکتر کیانی بیان داشتند که این روند با توجه به تمهیدات اندیشیده شده توسط متولیان امور، نه تنها کاهشی نبوده بلکه همچنان رو به افزایش است. روند رو به رشد کشت شالی در استان گلستان واقعیتی است انکار ناپذیر و در نتیجه مدیریت بهینه‌ی آبیاری مزارع شالی‌کاری یکی از راهبردهای موثر برای تعدیل شرایط بحرانی اشاره شده است.

  ایشان اظهار داشتند که با کنکاش در شیوه کشت و کار برنج در استان و همچنین تجربیات کشت برنج در دنیا و منطقه به یک باور می رسیم که "برنج لزوما گیاهی که باید در شرایط غرقاب رشد کند نیست" با این باور باید برنامه­ های بعدی بصورت گام به گام ارایه گردند و عملیاتی شوند. یکی از راه حل های عملیاتی برون رفت از این چالش بزرگ "توسعه کشت مستقیم برنج به جای کشت مرسوم"  است. همزمان لازم است روش های مختلف کاهش مصرف آب ( برنامه ریزی کوتاه و میان مدت) در دستور کار قرار گیرد. روش هایی مانند تدوین الگوی مناسب کشت با در نظر گرفتن حفظ منابع پایه و معیشت بهره برداران، روش آبیاری تناوبی برنج، آبیاری بصورت درصدی از رطوبت خاک، استفاده از روشهای آبیاری تحت فشار، خاک ورزی حفاظتی و ... اما این برنامه ها سالها قرار است انجام شود و برخی در حال اجرا هستند ولی مشکلات همچنان تشدید میشود. سطح زیر کشت برنج در استان گلستان طی سال های اخیر گسترش زیادی یافته و با توجه به قیمت مناسب برنج، افزایش کشت و تولید سبب بهره مندی اقتصادی زارعین برنج کار و افزایش درآمد آن ها شده است. در حال حاضر آبیاری این گیاه به روش غرقابی انجام می شود که موجب مصرف زیاد آب و پایین آمدن راندمان آبیاری می گردد. محدودیت منابع آب، انرژی و نیروی کارگری در دنیا عوامل اصلی تغییر کشت برنج از حالت نشایی به مستقیم است و این روند در دنیا در حال افزایش است. گزارشات در خصوص مزایای کشت مستقیم برنج نسبت به کشت نشایی از جمه کاهش مصرف آب در حدود 20 تا 35 درصد فراوان است. اما مسایل و مشکلات ناشی از این تغییر شیوه، شامل کنترل علف های هرز، تغییرات عملکرد، مسایل اجتماعی و ... نیز باید مورد کنکاش قرار گیرد. 


۱۳۹۷/۰۸/۱۲
تعداد نمایش: ۴۸
مشاهده اخبار گروه خبری 'عمومی'

نظر و امتیاز برای این خبر
 
نام و نام خانوادگی:
1 2 3 4 5
لطفا نظر خود را بنویسید:
 
آمار مشاهده صفحات

تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی می باشد.