پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷  -  Thursday, November 15, 2018
جستجوی پیشرفته
عمومی
 عبارت *      جستجوی پیشرفته

برگزاری دوره آموزشی " مدیریت آب در مزرعه"
مراسم افتتاحیه دوره آموزشی "مدیریت آب در مزرعه" برای کارشناسان و مروجان پهنه در تاریخ 96/09/11 و با مشارکت موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی و موسسه تحقیقات خاک و آب در محل مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار گردید.


 در این دوره آموزشی که به مدت سه روز و از تاریخ 96/09/11 لغایت 96/09/13 اجرا می گردد، ابتدا جناب آقای دکتر زند معاون محترم وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی مطالبی در خصوص سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و تکنولوژی در بخش آب ارائه نمودند و اظهار داشتند بیشترین سرمایه گذاری در حوزه آب در سالهای اخیر صورت گرفته است. همچنین در خصوص تکنولوژی نیز نمره قابل قبولی داریم. ایشان فرمودند که نقطه ضعف ما، در دانش استفاده از تکنولوژی و سرمایه است که باید برطرف شود.

در ادامه، آقای مهندس اکبری معاون محترم آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به میزان بارندگی کشور که کمتر از ۲۴۰ میلیمتر می باشد و عدم تکمیل ظرفیت سدهای کشور و همچنین تبخیر سه برابری کشور نسبت به متوسط جهانی، اظهار داشتند وضعیت خوبی در بحث آب نداریم و خیلی از کشورها عقیده دارند در آینده دیپلماسی آب جایگزین دیپلماسی نفت خواهد شد و تا زمانی که کشاورزی سنتی و نیمه صنعتی داریم، بجایی نخواهیم رسید. ایشان تنها راه حل مشکل، افزایش بهره وری با میزان منابع آب محدود و موجود و رفتن به سمت کاشت محصولات با نیاز آبی کم  و انتقال محصولات پر مصرف به سمت محیطهای کنترل شده و گلخانه می باشد. ایشان با اشاره به سرمایه گذاریهای اخیر در بخش آب و خاک گفتند در هیچ دوره ای به این اندازه در بخش آب و خاک سرمایه گذاری نشده است.

سپس دکتر فریبرز عباسی رئیس محترم موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی در خصوص مدیریت منابع آب کشاورزی ایراد سخنرانی نمودند. ایشان مروری بر شاخص های مصرف بهینه آب از جمله حجم آب مصرفی در بخش کشاورزی، راندمان آبیاری و بهره وری مصرف داشتند و آخرین اعداد و ارقام کشور را در این حوزه ها مطرح نمودند. ایشان نیز نقش تکنولوژی را در افزایش بهره وری مصرف آب حائز اهمیت دانستند و بر لزوم کاهش تبخیر و استفاده از آب سبز تاکید نمودند.

 
 
 
 
 
 


۱۳۹۶/۰۹/۱۱
تعداد نمایش: ۷۷
مشاهده اخبار گروه خبری 'عمومی'

نظر و امتیاز برای این خبر
 
نام و نام خانوادگی:
1 2 3 4 5
لطفا نظر خود را بنویسید:
 
آمار مشاهده صفحات

تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی می باشد.