یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹  -  Sunday, July 12, 2020
جستجوی پیشرفته
بخش عمومی  » سخن رئیس موسسه

سخن رئیس موسسه

برنامه ریزان و سیاستگذاران بخش کشاورزی به درستی و با بینشی عمیق جایگاه مهندسی و بهره وری را لمس نموده و تکالیف ویژه ای در این راستا پیش بینی نموده اند. در برنامه های کوتاه مدت از جمله خوداتکایی محصولات اساسی کشور، مباحثی مانند ارتقای بهره وری  آب، مکانیزاسیون کشاورزی، انرژی، توسعه کشت های گلخانه ای، صنایع تبدیلی و تکمیلی و کاهش ضایعات محصولات کشاورزی از رئوس اصلی است. در برنامه های میان مدت مانند برنامه ششم توسعه توجه ویژه ای به این امر شده و حتی اهداف کمـّی برای رئوس فوق الذکر در نظر گرفته شده است. در برنامه های بلند مدت کشور از جمله سند چشم انداز بیست ساله نیز این امور مورد تاکید جدی قرار گرفته است.

نقش نهادهای تحقیقاتی در این راستا و بطور خاص برای ارتقاء بهره وری و بهره گیری از دانش مهندسی کشاورزی انکار ناپذیر است. علاوه بر این اصول حاکم بر برنامه ششم توسعه در زمینه پژوهش و فناوری، صراحتاً بر تقاضا محور و ماموریت گرا کردن تحقیقات تاکید دارد و سازمان متبوع نیز برنامه های وسیعی را برای تحقق این امر تدارک دیده است. موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی نیز در راستای این سیاست با رشد بالنده و بسیار معنی داری که در طرحهای سفارشی خود طی 10 سال گذشته تجربه نموده است و با رشدی تصاعدی  سهم اینگونه طرح ها را ارتقاء داده است  به طوری که هم اکنون سهم پروژه های خاص در موسسه حدود 75 درصد است .


وظیفه خود می دانم از تلاش کلیه همکاران ستادی و استانی موسسه، مشاورین، اساتید دانشگاهی، مسئولین قبلی موسسه که طی سالیان اخیر موجبات رشد بالنده در کلیه شاخص های فنی و پژوهشی توام با عرضه یافته های موثر و کاربردی خصوصاً اجرای پایلوت های تحقیقاتی – اجرایی را با مشارکت کشاورزان فراهم آوردند و از این طریق به نقش انکارناپذیر دانش مهندسی کشاورزی در ارتقاء بهره وری عینیت بخشیدند، تقدیر نمایم.

                                                                                                              

                                                                                                                                                        فریبرز عباسی

پیوندها:                                               
                                                        

وزارت جهاد کشاورزیمرکز فناوری اطلاعات و اطلاع رسانی کشاورزی
 صندوق حمایت از توسعه پژوهش و فناوری
سازمان تحقیقات،آموزش و ترویج کشاورزیمرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی
 کمیته ملی آبیاری و زهکشیشبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی 

 
 
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به موسسه تحقیقات فنی ومهندسی کشاورزی می باشد.