پنج شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸  -  Thursday, April 18, 2019
جستجوی پیشرفته
مراکز تابعه
 عبارت *      جستجوی پیشرفته

سخنرانی پژوهشگر بخش تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی مرکز گلستان در همایش بین المللی کشاورزی حفاظتی فائو در ازبکستان
همایش بین المللی کشاورزی حفاظتی با حضور بیش از 200 نفر از محققین و اساتید دانشگاه،کارشناسان، سیاست گزاران، کشاورزن و تولید کنندگان ادوات و ماشینهای کشاورزی شامل بخش های دولتی و خصوصی از سرتاسر جهان از تاریخ 5 تا 7 سپتامبر 2018 برابر با 14 لغایت 16 شهریور 1397 در محل موسسه مهندسی آبیاری و مکانیزاسیون کشاورزی تاشکند پایتخت کشور ازبکستان برگزار شد.


 در این همایش بین المللی که از طرف سازمان خواروبارجهانی و کشاورزی سازمان ملل متحد) (FAO و وزارت کشاورزی کشور ازبکستان و همچنین فدراسیون کشاورزی حفاظتی اروپا (ECAF) ترتیب داده شده بود محققین، کشاورزان و سازندگان ادوات حفاظتی بیش از 20 کشور آسیای مرکزی، غرب و شرق آسیا، اروپا و آمریکای جنوبی شامل ایران، انگلستان، اسپانیا، پرتغال، روسیه، استرالیا، برزیل، ترکیه، آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، اوکراین، گرجستان، مولداوی، چین، ازبکستان، و ... حضور داشتند. همایش شامل دو روز ارایه مقالات شفاهی و بحث و تبادل نظر در شش جلسه مختلف و یک روز بازدید مزرعه ای و کار در مزرعه با انواع کارنده های بی خاک ورز برگزار گردید.

 دفتر منطقه ای فائو در ترکیه طی دعوتنامه رسمی از آقای دکتر محمد اسماعیل اسدی پژوهشگر مروج ارشد بخش تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی مرکز گلستان و مدرس رسمی کشاورزی حفاظتی کشور برای ارایه سخنرانی پیرامون نتایج تحقیقاتی بدست آمده در باره مدیریت مصرف آب با استفاده از روشهای کشاورزی حفاظتی دعوت به عمل آورد.

آقای دکتر اسدی سخنرای خود را با عنوانCrop water productivity of maize and soybean under conservation agricultural systems management در روز پنجشنبه 15 شهریور 97 یعنی دومین روز کنفرانس ارایه داد که به لحاظ فعالیتهای انجام شده در راستای صرفه جویی در مصرف آب نسبت به روشهای مرسوم کشاورزی بسیار مورد توجه حاضرین قرار گرفت. آقای دکتر اسدی در سخنرانی خود با ذکر اهمیت کشاورزی و محدویت منابع آب در ایران و ذکر این نکته که بارندگی در کشور ایران کمتر از یک سوم متوسط بارندگی جهانی است گفت که کشور ایران در کمربند خشک و نیمه خشک جهان واقع شده از این رو توجه به محدودیت منابع آب برای توسعه اراضی آبی بسیار مهم است. لذا نمیتوان با شیوه های مرسوم و سنتی و فشرده اتکا بر نگرش سنتی و با  بهره برداری حداکثری از اراضی کشاورزی مبادرت به تولید مواد غذایی نمود. لذا باید نگرش جدیدی با اتکا به حفظ منابع پایه تولید یعنی خاک و آب و همچنین در نظر گرفتن اکوسیستم و حفظ اکولوژی مبادرت به تولید مواد غذایی نمود و لذا باید بهره وری مصرف آب را یعنی تولید بازای واحد مصرف آب را افزایش داد. به عبارتی دیگر کشاورزی حفاظتی روش و نگرش  جدیدی است که باید در امر تولیدات محصولات کشاورزی در کشور اتخاذ نمود تا ضمن پایداری تولید از منابع آب و خاک به خوبی محافظت شود. ایشان در ادامه افزود که ما به دلایل تخریب خاک به علت خاک ورزیهای مرسوم و متعدد و نوسانات سالیانه عملکرد و پایین بودن مواد آلی خاک خود نیاز مبرم به ترویج کشاورزی حفاظتی در اراضی آبی و دیم خود داریم. امروز باید بدانیم که کشاورزی حفاظتی نه یک انتخاب بلکه یک ضرورت می باشد. همچنین آقای دکتر اسدی رسیدن به سطح سه ملیون هکتار اراضی کشاورزی در کشور را از برنامه های مهم وزارت جهاد کشاورزی تا سال 2025 اعلام نمود و گفت که عزم مسئولین و سیاستگزاران و محققین در این برنامه توسعه ای بسیار جدی است و از هم اکنون تلاشها و سرمایه گذاریهای لازم برای توسعه کشاورزی حفاظتی بین کشاورزان آغاز شده است. در ادامه آقای دکتر اسدی ضمن ارایه فعالیتهای انجام شده برای ترویج و توسعه کشاورزی حفاظتی و همچنین شیوه نوین رایز بد در کشور مثالهایی از استانهای گلستان، خوزستان، سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی،  و..... در استقبال کشاورزان از شیوه کشاورزی حفاظتی ارایه نمود.

در 6 جلسه برگزار شده در همایش نیز آقای دکتر اسدی به عنوان رییس جلسه ششم تحت عنوان جنبه های اقتصادی اجتماعی کشاورزی حفاظتی برگزیده شد که شامل ارایه 8 مقاله مختلف در زمینه های این پنل بود. در روز سوم همایش یعنی جمعه 16 شهریور 97 نیز کارگاه مزرعه ای پیرامون اثرات مخرب فرسایش بر زمینهای بدون پوشش و خاک ورزیهای مرسوم و همچنین آشنایی با انواع کارنده های بی خاک ورز در مزرعه یکی از کشاورزان برگزار شد.   

 
 


۱۳۹۷/۰۶/۲۰
تعداد نمایش: ۶۴
مشاهده اخبار گروه خبری 'مراکز تابعه'

نظر و امتیاز برای این خبر
 
نام و نام خانوادگی:
1 2 3 4 5
لطفا نظر خود را بنویسید:
 
آمار مشاهده صفحات

پیوندها:                                               
                                                        

وزارت جهاد کشاورزیمرکز فناوری اطلاعات و اطلاع رسانی کشاورزی
 صندوق حمایت از توسعه پژوهش و فناوری
سازمان تحقیقات،آموزش و ترویج کشاورزیمرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی
 کمیته ملی آبیاری و زهکشیشبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی 

 
 
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به موسسه تحقیقات فنی ومهندسی کشاورزی می باشد.