پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰  -  Thursday, January 20, 2022
جستجوی پیشرفته
آذربایجان شرقی
 عبارت *      جستجوی پیشرفته

انتقال دانش نوین کشاورزی به بهره‌برداران حاشیه شرقی دریاچه ارومیه
طرح آموزشی – ترویجی احیای دریاچه ارومیه با هدف انتقال دانش نوین کشاورزی به بهره‌برداران منطقه برای کاهش مصرف و افزایش بهره‌وری آب در تولید گندم در شرق دریاچه ارومیه به اجرا درآمد.

این طرح با مسئولیت آقایان دکتر علی رشادصدقی، دکتر علیرضا توکلی، دکتر علیرضا توسلی، مهندس رامین نیکان‌فر، دکتر رحیم مطلبی فرد  و خانم دکتر فرناز سیدی صاحباری با همکاری اعضای هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش و کارشناسان و مروجین پهنه سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی و بخش خصوصی به مدت دو سال  اجرا شد.

در این طرح تکنیک‌های مناسب زراعی که در بهبود رشد گیاه و کاهش مصرف آب و افزایش بهره‌وری آب مؤثر می‌باشند، به صورت مزارع الگویی به نمایش گذاشته شد تا بهره‌برداران کشاورزی منطقه به صورت عملی آموزش دیده و شرایط مناسب برای انتقال تجارب بین بهره‌برداران مزارع پیرامونی فراهم گردد.

نتایج نشان دادکه اعمال تکنیک‌های زراعی در کشت آبی گندم بسته به نحوه اجرای فنون، شرایط کیفی خاک و آب و شرایط آب و هوایی مناطق مختلف، افزایش 5 تا 24 درصدی عملکرد محصول و کاهش 20 تا 40 درصدی در آب آبیاری را موجب گردید. اعمال تکنیک‌های زراعی  موجب بهبود کارایی آبیاری در تولید گندم گردید.

 
 
 
  


۱۴۰۰/۱۰/۱۸
تعداد نمایش: ۲۱
مشاهده اخبار گروه خبری 'آذربایجان شرقی'

نظر و امتیاز برای این خبر
 
نام و نام خانوادگی:
1 2 3 4 5
لطفا نظر خود را بنویسید:
 
آمار مشاهده صفحات